DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

1. neoficiální web přerovské rockové kapely Forum II

Rozhovory

Rozhovor s Pepou o plánech na letošní rok, zhodnocení dosavadního působení u Forum II a mnoho dalšího (únor 2010)

Radek: Ahoj Pepo. Jako takovou úvodní otázku, jak se máš, co je u tebe nového a co se s příchodem roku 2010 u tebe změnilo nebo je jinak?

 

Pepa:  Ahoj, tak v tomto roce zatím žádné velké změny nenastaly. Snad jen v práci jsem dostal novou linku a jezdím přímo doma ve Kvasicích. Konečně mám volné víkendy.

 

Radek: Jak hodnotíš uplynulý rok po osobní i muzikantské stránce? Co se povedlo, co se zase až tak nezdařilo a na jaké události budeš rád vzpomínat z roku 2009? Je něco, co ti obzvlášť utkvělo v paměti?

 

Pepa: Myslím, že minulý rok po muzikantské stránce byl velmi dobrý. Všechny odehrané akce měly výbornou návštěvnost a počasí, až na poslední Veselíčko, bylo taky super. Nejradši vzpomínám na soukromou akci v Šišmě, kde se sešla výborná parta starých rockerů, se kterýma jsem se skvěle bavil. A taky ukončení minulé sezóny již tradičně na koštu klobásek v Bohuslavicích u Zlína mělo nezapomenutelnou atmosféru.

 

Radek: Leden, únor je tradičně pro Forum II relativní doba klidu bez koncertů a podobně. Jak ty užíváš volna? Působíš v tomhle období nějak hudebně, jako třeba Karel s Hugošem (ELIXIR) nebo Boroš (Tři na Tři band)?

 

Pepa: Připouštím, že jsem měl taky nabídku do podobného plesového seskupení, ale zvolil jsem radši odpočinek. V tomto směru mám nějaké plány s občasným oživením Vaca bandu, ale zatím s tím nespěchám.

 

Radek: Jaké máš plány pro rok 2010? Plánuješ např. návštěvu nějaké velké hudební nebo kulturní akce? Co nějaké osobní plány?

 

Pepa: Plány na rok 2010? Hlavně chytat hodně velkých ryb a odehrát spoustu kvalitních akcí. Na návštěvu jiných hudebních akcí, jako třeba Masters of rock, asi již tradičně nezbude čas. Teď se mi třeba zrovna líbí společný koncert mých oblíbenců Arakainu a Titaniku v Březolupech, ale nevím, nevím. Na dovolenou se chystáme v naší tradiční sestavě do Rumunska na Dunajskou deltu, trochu si zarybařit a pak k Černému moři. Doufám, že se v pořádku vrátíme.

 

Radek: Jak to vypadá s playlistem na bigbíty pro letošek? Přijdou nějaké změny, či novinky? Máš v hlavě nějakou věc, kterou by si chtěl pro letošek obohatit repertoár kapely?

 

Pepa: No, jistě! Nové věci se připravují. Půjde převážně o českou klasiku a možná zvítězí opět i všemi oblíbený Gotthard.

 

Radek: Váš první letošní koncert bude společně s kapelou TUBLATANKA 19.3. 2010 v Troubkách u Přerova. Jak se těšíš na tuto akci? Říkal jsi mi, že jsi s nimi už na jednom podiu hrál, prozraď, kdy tomu bylo a na jaké akci?

 

Pepa: Tak na tuto akci se těším opravdu moc. S Tublatankou jsem odehrál ještě jako Galera přibližně deset akcí. Je to už pár let, tak je rád zase uvidím a poslechnu si jejich skvělou muziku. Pozval jsem i spoustu známých, atmosféra bude výborná. Myslím, že by to mohlo být důstojné zahájení letošní sezóny.

 

Radek: Od tvého nástupu do sestavy Forum II uběhly v podstatě už dva roky. Zkus stručně zhodnotit toto období, nějaké poznatky, situace, zážitky atd., které tě obohatily, překvapily, potěšily nebo nějaká negativa atp.?

 

Pepa: Ano, ve Forum II začínám v podstatě již třetí sezónu a musím říct, že si to skvěle užívám. Kapela i lidi kolem se mi hodně zamlouvají. Můžu říct, že s negativy jsem se snad ani nesetkal.

 

Radek: Znal si už někoho z členů kapely dříve, než jsi s ní začal hrát? A měl si povědomí o Forum II už v minulosti?

 

Pepa: Jo, znám je úplně všechny už spoustu let, takže jsem vůbec nebyl u cizích. A myslím, že mě přijali výborně.

 

Radek: Kdybys měl porovnat fanoušky na Kroměřížsku/Zlínsku, kde jsi hrával často s minulými kapelami a Přerovsku, kde hlavně působíš s Forum II, byl by v tom nějaký rozdíl, lišilo by se to v něčem hodně?

 

Pepa: Myslím, že rozdíl tu je. Na Kroměřížsku a Zlínsku lidi dávají víc přednost cizím kapelám a ty místní spíš ignorují. Na Přerovsku mám dojem že jsou fanoušci větší vlastenci a kolikrát přijdou radši podpořit domácí Forum II, než třeba nějakou z jiného regionu.

 

Radek: Oblíbil sis nějaké místo hraní za dobu působení ve Forum II víc než ostatní?

 

Pepa: Tak pochopitelně z hlediska návštěvnosti mám nejradši Veselíčko a pak taky Osek nad Bečvou vyniká dobrou domácí atmosférou.

 

Radek: Hraješ ještě na nějaký jiný nástroj než baskytaru a kytaru?

 

Pepa: No ano, krom kytary a baskytary se chystám koupit ještě klarinet! :-)

 

Radek: Tvým velkým koníčkem je rybaření. Jak si s tím začal? Kde se nachází tvůj oblíbený revír, jaké ryby nejčastěji lovíš? Jsi sportovní rybář, a nebo radši rekreačně a u vody si rád odpočineš? Co tvůj největší úlovek, kterým by ses fanouškům pochlubil?

 

Pepa: Rybařit jsem začal hodně brzy, přibližně v deseti letech. Můj oblíbený revír je řeka Morava, kterou mám pár kroků od domu. Nejčastěji lovím kapry, snažím se i o sumce a úhoře. V zimě občas zajedu i do Jestřebic na lov pstruhů pod ledem, který jsem si poslední roky hodně oblíbil. Taky jezdím na ryby i na vzdálenější místa formou dovolené, jako je Lipno, Třeboň, Nové Mlýny, Balaton a doufejme, že letos vyjde i to vysněné Rumunsko.

 

 

 

Radek: Máš nějaký zlozvyk, kterého by ses rád zbavil?

 

Pepa: Naštěstí mě klasické lidské zlozvyky nepostihly. Nekouřím, piju minimálně, sprostě mluvím jen někdy a nehty si nekoušu. Tak až na něco přijdu, dám vědět.

 

Radek: Míváš ještě trému před akcí?

 

Pepa: Už pěkných pár let trému nemívám. Jen mi vadí, když na některých akcích je na začátku málo lidí na place. Až se sál v pozdějších hodinách zaplní, tak to jsem opravu ve svém živlu.

 

Radek: Co nějaká vysněná dovolená, je nějaké místo, které by si rád navštívil a strávil tam třeba dovolenou?

 

Pepa: Jak už jsem říkal předtím, je to letošní Rumusko a taky španělská řeka Ebro.

 

Radek: Co je pro tebe nejpříjemnější relax ve chvílích klidu?

 

Pepa: Samozřejmě rybaření a vycházky s našimi psy.

 

Radek: Co ty a tetování nebo podobné úpravy a zkrášlování těla? Říká ti to něco?

 

Pepa: Tetování samozřejmě jako správný rocker mám. Na nějakou letní akci vezmu nátělník, ať se všichni podívají.

 

Radek: Máš v životě nějaké nesplněné přání, či touhu, kterou se ještě nepodařilo naplnit?

 

Pepa: Co jsem v životě chtěl jsem si, dá se říct, splnil. Ještě jednou bych se ale chtěl podívat na Sinaj, do Dahabu, kde se mi líbilo opravdu nejvíc. Takový malý ráj na zemi

 

Radek: Na závěr nějaký vzkaz fanouškům? Třeba do nové sezony bigbítů?

 

Pepa: Těm opravdovým fanouškům bych vzkázal, že bych s kapelou Forum II rád natočil ještě nějaké CD, ale nezáleží to jen na mně, ale i na celé kapele, na financích a časových možnostech. Myslím si, že nápadů a námětů by se nasbíralo dost. Moc bych si přál, aby se to jednou povedlo.

 

Díky za rozhovor.Rozhovor s Borošem o muzice, životě a spousta dalšího (září 2009)

Radek: Ahoj Jardo, klasický otvírací dotaz, jak jsi začínal s muzikou a jaká byla tvoje první kapela? Předpokládám, že jsi začal hned u kytary hm?

Boroš: Ano,začal jsem opravdu hned u kytary - začátky byly opravdu dobrodružné,bylo to ještě za komunistů, ale byla to pro mě krásná doba, nemyslím ten komoušov… Moje první kapela měla název Ostrá kosa. Bylo to v roce 1986 a měl jsem" tuším „12 let. Na tu dobu a na to, kolik nám bylo let, si myslím že zajímavý to název.

Radek: Do Forum II jsi nastoupil hned při jeho vzniku na přelomu roku 2001/2002. Můžeš popsat, jak to tehdy probíhalo a jak si se ke kapele nebo ona k tobě dostala?

Boroš: Tak na tohle si už moc nepamatuju,vím že za mnou byl tehdy Luďa. Ale taky vím,že se mi do toho moc nechtělo, páč jsem měl již něco rozjeto. Jinak Forum jsem celkem znal již z dřívějška, když jsem hrál v Motusu, tak jsme spolu myslím parkrát hráli, takže jsme o sobě věděli.

Radek: V jakých kapelách a kdy jsi působil před Forum II?

Boroš: ježiš… kromě výše jmenované…flyper, motouz, motus, dorian, roto..atd

Radek: V roce 2007 jsi měl necelý rok v kapele pauzu. Z jakých důvodů jsi s Forum II nehrál a jak si se hudebně prezentoval v tomto období?

Boroš: Z důvodu, že najednou prostě vyhoříš… neprezentoval jsem se nijak, dokonce jsem odmítal kšefty i s mým „bandem"

Radek: Kromě Forum II hraješ i v kapele Tři na Tři. Prozraď prosím fanouškům a čtenářům 
o jaký hudební projekt jde, s kým a co hrajete?

Boroš: Jednoduše… svatby, plesy, rauty... atd. spoluhráči: bubeník a klávesák z holešovskýho Expa. U toho klávesáka bych dodal, že je to brněnský dirigent a bezkonkurenčně nejlepší muzikant, se kterým jsem kdy hrál, ale taky si hodně rozumíme po tý člověčí stránce, jinak by jsme spolu nehráli už skoro jedenáct let… když si tak vzpomenu, tak jsme se za tu dobu ani pořádně nepohádali.

Radek: U většiny kousků (pokud nejde o české převzaté věci nebo zpívané anglicky v originále) jsi autorem textů. Stal se z tebe textař dobrovolně nebo to tak nějak vyplynulo 
ze situace? Na texty jsi se dal až u Forum II, či už si dříve takto tvořil?

Boroš: Tak tohle nějak neřeším. Texty i hudbu jsem dělal už dříve a pokud je čas 
a „můza", tak se něco vždy namíchá.

Radek: Jak vznikla tvoje přezdívka ,,Boroš"?

Boroš: A kdo si to má všechno pamatovat:-D Bylo to někdy na základce a vymyslel to jeden kámoš „ dnes zřejmě jeden z největších milionářů v holešově".

Radek: Co ty a sport? Věnuješ se nějakému aktivně?

Boroš: Aktivně hraju tenis. A nesmím chybět ani na jednom podniku rally. Tomu jsem totálně propadl. Ono taky- bratranci patří momentálně mezi nejlepších šet-sedm posádek v republice, takže je to z moji strany celkem logické. Ale povozit se v takové čtyřkolce S2000 závoďáku, to je panečku hormón

Radek: Zpíváš sólově jednu písničku, kterou zpravidla hráváte v první sérii na bigbítech, neláká tě zazpívat si více písniček? Máš i nějaké jiné zkušenosti, třeba z jiných kepel, se zpíváním sólově, než ve Forum II?

Boroš: Neláká mě. V našem bandu Tři na Tři zpívám pořád, takže nic. V Motusu jsem zpíval jednu sezonu sólově a měl jsem toho dohromady s kytarou plný brejle.

Radek: Máš nějaký hudební vzor a co rád posloucháš za muziku. A naopak je nějaká, kterou opravdu nemusíš?

Boroš: Tak vzor vyloženě nemám, ale líbí se mi spousta muzikantů. Z kapel mám nej jednoznačně Iron Maiden a v poslední době se mi zamlouvá hodně Gotthard. To víš, že všechno nemusím, jenomže já ani nevím, jak se ty hudební žánry jmenují, abych ti to řekl.

Radek: Které z písní v repertoáru Forum II jsou tvé oblíbené, na něž nedáš dopustit?

Boroš: To je těžká otázka, raděj bych to nazval, u kterých si dobře zahraju a těch je v poslední době dost, troufnu si říct, že za dva roky se udělaly songy, které jsou pro mě celkem na hraně, jelikož s jedním pádlem se hůř pádluje, ale ono je to i pro mé kolegy celkem náročné,hlavně teda Luďa, klobouk před ním dolů. Na druhé straně se nenudíme a opravdu si zahrajem.

Radek: Máš nějaký zlozvyk, kterého by ses rád zbavil?

Boroš: Ano... kouření, několikrát jsem bojoval, ale byl jsem vždy přemožen... snad to přijde.

Radek: Co nějaká vysněná dovolená, je nějaké místo, které by si rád navštívil a strávil tam třeba dovolenou?

Boroš: Tak dnes nemusíš moc snít, lapneš do ééra a letíš ne?? Jen mít trochu toho času a s aktivitami které mám, tak je to celkem těžký.Ale chtěl bych se mrknout do Norska nebo Finska, nebo tam někam na sever, to bude zřejmě první dovča... až se k ní teď někdy dostanu.

Radek: Jak se u tebe projevuje zájem fanynek? Převládají dobré, či špatné zkušenosti nebo zážitky?

Boroš: Převládají dobré i špatné zážitky. Ale v mém věku?? Já už se můžu na fanynky jen usmívat, pokud mám teda zrovna brýle a vidím.

Radek: Co je pro tebe nejpříjemnější relax ve chvílích klidu?

Boroš: Nejlepší relax je spánek, ale rád si taky sednu a pokecám, je jedno o čem, o něčem.

Radek: Míváš ještě trému před akcí?

Boroš: Již ne. Říká se, že když ji stratíš, tak je to už s tebou špatný.

Radek: Co by si na závěr vzkázal fanouškům?

Boroš: Především bych Vám chtěl poděkovat za letošní sezonu, za skutečně skvělé návštěvy a Vaši věrnost bigbítu. Myslím si, že letos to bylo O.K a příští rock to bude ještě lepší. Určitě se udělají další nové skvělé pecky, takže se máte na co těšit. 

Díky za rozhovor.


Rozhovor s Karlem o muzice, o životě a spousta dalšího (květen 2009)

Radek: Ahoj Karlos. Takže, když to vezmeme ze začátku všeobecně, co tě táhlo k muzice, kdy jsi začínal a vždy si hrál na klávesy?

Karel: Nazdar Raďo, muzika mne vždy bavila a bavit bude. Začínal jsem ve druhé třídě na základce. Rodiče se tehdy rozhodli, že se stanu nejspíš klavírním virtuózem. Proto jsem pravidelně docházel na hodiny klavíru do Osvětové besedy v Přerově. Pamatuji si dobře, jak mne to po deseti letech nebavilo a chodil jsem raději za školu.

Radek: Forum, ještě v původní sestavě, byla tvá první kapela nebo už jsi měl nějaké zkušenosti s muzikou dříve?

Karel: Kapela Forum byla moje první, ve které jsem začal učinkovat. Když je něco poprvé, hned tak se na to nezapomíná a na ta krásná začínající léta se zapomenout ani nedá. Jen jsem se nestal zakládajícím členem, protože kapela Forum vznikla v roce 1985. Já jsem nastoupil v roce 1991 do skvěle rozjetého vlaku.

Radek: Pokud se nepletu, jsi služebně nejstarší v kapele Forum II. Jak dlouho už ve Forumu, resp. Forum II působíš? A vzpomeneš si ještě, jak si se do kapely dostal?

Karel: To mi ani nepřipomínej!!! Většinou jsem býval služebně nejmladší. Léta běží a z nejmladšího se stal nejstarší, ale důležité je, že si tak nepřipadám. Forum II jsme společně s ostatními založili koncem roku 2001 a naše první zábava byla v dobře zapamatovatelné datum 2.2.2002 v Kokorách. Že jsem mohl hrát v kapele Forum od roku 1991, za to vděčím bývalému našemu zvukaři Vaškovi Bílkovi, který mne jako první oslovil.

Radek: Hraješ ve Forum II a stále ve Forum, ovšem ve Forum ne celou sezonu. Objasni čtenářům prosím, jak to máš?

Karel: Je to velmi jednoduché. Ve Forum II hraji pořád a v kapele Forum hraji, jen když nemůže můj bratranec Bob, který tam hraje na klávesy.

Radek: Kde ještě hudebně působíš kromě Forum a Forum II?

Karel: V roce 2008 jsem založil kapelu ELIXIR, se kterou vyplňuji pauzy Forum II. Kapela ELIXIR je určen spíše pro jiné typy akcí než hraje

Forum II.

Radek: Máš nějaký svůj hudební vzor?

Karel: Myslel jsem si, že tato otázka musí přijít. Je to možná trochu zvláštní, ale žádný trvalý hudební vzor nemám. Snažím se být sám sebou. Líbí se mi ale třeba herní projev a hudební nápady Johna Lorda, který koncertoval a hrál ještě nedávno v kapele Deep Purple.

Radek: Letos začínáte nezvykle později sezonu bigbítů a zábav. Jsi už správně nažhavený? Jak se těšíš opět na živé hraní s Forum II?

Karel: Nažhavený jsem víc jak na sto dvacet procent a o tom natěšení ani raději nemluvím.

Radek: Sportuješ nějak aktivně? Říkal si mi něco o rybaření, tak jak jsi na tom?

Karel: Na rybářské závody na Veselíčko jezdím pravidelně. Líbí se mi tam, jak se ti pstruzi otáčí na velké pánvičce na oleji. Tomu nejde odolat a hned si jednoho dám. Hodně let jsem i aktivně sportoval (fotbal, házená), ale s ponocováním po zábavách se to už nedalo fyzicky zvládnout.

Radek: Ptal jsem se na to Pepy, zeptám se i tebe. Neláká tě si zazpívat nějakou písničku sólově?

Karel: Kdybych uměl zpívat, tak zpívám sólově jak o dušu.

Radek: Co ve svém volném čase posloucháš za muziku a které by ses nejradši vyhnul obloukem?

Karel: Snažím se poslouchat snad skoro úplně všechno. Je pravda, že některé moderní styly se mi nelíbí takové ty: DUC, DUC, DUC. Rozhazování rukama a snahu o recitování, za písničku ani za dobrou muziku nepovažuji.

Radek: Máš nějakou vysněnou dovolenou?

Karel: Za vysněnou dovolenou naštěstí nemusím jezdit nikam daleko a mnohokrát se mi už splnila. Sám doma v postýlce, jen tak se povalovat a na nic nemyslet.

Radek: Otázka má oblíbená, kterou nemůžu vynechat… Co fanynky, jak se projevuje zájem, převládají spíše klady nebo zápory?

Karel: Pokud jsou to opravdové a ty správné fanynky, tak převládají většinou klady. S takovýma každý rád pokecá, nebo popije. Jsou ale i takové, které si na fanynky jen hrají a spíše za mými zády pomlouvají a dělají v mezilidských vztazích peklo.

Radek: Jsi kapelníkem i manažerem Forum II součastně. Je čím dál tím složitější domlouvat bigbíty nebo už to má tak nějak ustálenou formu?

Karel: Složitější ani ne. Spíš bych řekl, že podmínky pro pořádání zábav jsou rok od roku horší (vzrůstající ceny nájmů, energií) a dobrých pořadatelů je čím dál míň.

Radek: Tvoříš s Pepou v kapele menšinu nekuřáků. Tenhle zlozvyk tě nikdy nezlákal?

Karel: Zlozvyk kouření cigaret se o mě pokoušel asi ve třetí třídě na základní škole. Jak na to přišla moje máma, dostal jsem po čuni a na cigaretu jsem si dál ani nevzpomněl. Ještě jsem zkoušel před rokem kouřit tak zvaný vítězný doutník (pravý kubánský), ale potom jsem nemohl dojít domů. Raději si tedy dám čtvrtku navíc než nějakou cigaretu nebo nedej bože ten doutník.

Radek: Jak nejraději relaxuješ ve chvílích klidu?

Karel: Sednu si za klávesy, nasadím sluchátka na uši a jen tak si hraji. Pokud se mi nechce sedět, tak si lehnu do postýlky a čučím na nějaký nenáročný program v televizi.

Radek: Dostaví se u tebe ještě někdy po těch letech na podiu tréma?

Karel: Trému mám skoro pokaždé. Před bigbítem si musím dát aspoň dvě čtvrtky, ať tréma trošičku opadne.

Radek: Máš v životě nějaké nesplněné přání, či touhu, kterou se ještě nepodařilo naplnit?

Karel: Říká se, že každý chlap by měl zplodit syna a zasadit strom. I když jsem syna nezvládl, tak musím zasadit už jen ten strom.

Radek: Tvoje oblíbená/é skladby v repertoáru Forum II?

Karel: Protože jsem romantický typ, tak oblíbené mám ty pomalé.

Radek: Co by si na závěr vzkázal fanouškům?

Karel: Sice se budu zase opakovat, ale chtěl bych jim ne vzkázat, ale popřát HLAVNĚ ZDRAVÍ a to ostatní už přijde s tím.

Díky za rozhovor.